Sıkça Sorulanlar

Özel dersin ne faydası olacak?
Öğrenci ile bire bir çalışılan özel derslerde, ders süresi boyunca ilgi yalnızca tek bir öğrenci üzerinde olacağından; hataların düzeltilmesi, ders içeriğinin ihtiyaçlara göre düzenlenmesi, eğitmen ile daha fazla uygulama yapılabilmesi mümkün olmaktadır. Böylece, öğrencinin kendine uygun bir müfredat ile ilerlemesi sağlanır.

Kullanabileceğimiz bir spor salonu yok. Başka nerede çalışabiliriz?
Kick boks dersleri için büyük ekipmanlara ihtiyaç duyulmadığı için evinizin uygun bir odası veya salonunuzda çalışılabilmektedir. Destekleyici yer hareketlerinin daha konforlu olabilmesi için spor minderi (mat) ve boks eldivenleri olması yeterli. Ders içeriğine göre ihtiyaç duyulan darbe yastıkları, eğitmen tarafından getirilmektedir.
Derslerin evde yapılması, öğrenci için, yolda geçecek zaman ve masrafı ortadan kaldıracak, kendi konfor alanı içinde kaldığından psikolojik olarak daha rahat olmasını sağlayacaktır.
Çalışmak için yaklaşık 5, 6 m² genişliğinde boş bir alan yeterli olmaktadır.
Havanın sıcak olduğu zamanlarda ise orman, bahçe, sahil, piknik alanı gibi yerlerde açık alan antrenmanları yapılabilmekte ve bu çalışmalar genellikle oldukça motive edici olmaktadır.

Kum torbası şart mıdır?
Kum torbası, kick boks veya boks antrenmanlarının vazgeçilmez ekipmanı gibi görülse de -tek başınıza çalışmıyorsanız- elzem bir ihtiyaç değildir. Öğrenciye olan faydasından ziyade eğitmenin işini kolaylaştırmaktadır. Bire bir yapılan özel derslerde, antrenörün yönlendirdiği darbe yastıkları, kum torbasına kıyasla çok daha işlevsel ve faydalıdır. Dolayısıyla, hayır, kum torbası şart değildir.

Çocuğum derse gelirken ne giymeli?
Özel bir kıyafetimiz bulunmamaktadır. Rahat edebileceği, hareketlerine mani olmayacak her kıyafeti giyebilir. Bilek burkulmaları ve vuruş yaparken meydana gelebilecek diğer sakatlanma ihtimallerini düşürmek adına ayakların çıplak veya çok kaymayacak bir çorap giyilmesi tercih edilmeli. İlla ayakkabı giyilecekse de tabanı ince ve bağcıksız olan yumuşak spor ayakkabıları tercih edilmelidir.

Deneme dersi yapabilir miyiz yoksa ilk ders öncesi kayıt yaptırmak zorunda mıyız?
Deneme dersinin yapılması çok önemlidir. Çocuğun sporu sevip sevmemesi tüm hayatı boyunca spora bakışını etkileyecektir. Kick boksu sevmeyen bir çocuğu sadece spor yapmış olması için derslere devam ettirmek çocuğun tüm hayatı boyunca taşıyacağı bir yükü yüklemek anlamına gelir. Kick boksu sevmeyip başka bir sporu çok sevebilir. Bu sebeple öncelik çocuğun mutlu olacağı sporu bulana kadar denemek olmalı. Kısacası, ilk dersinizden sonra çocuğunuzun tepkisine göre kayıt olmalısınız.

Çocuğum darbe alacak mı?
Çocuk veya yetişkin fark etmeksizin yeni başlayan bir sporcu, gerekli yeterliliklere kavuşana kadar asla darbe almamalıdır. Konu çocuklar olunca hassasiyet daha fazla önem kazanmaktadır. Uzun çalışmalar sonrasında, yalnızca talep eden öğrencilerle, bedenlerinin hazır olduğu kadarıyla kontrollü darbe çalışması yapılmaktadır.

Çocuklar kendi aralarında maç yapacak mı?
Pek çok dövüş sporu salonunun aksine müsabık sporcu yetiştirmek üzere grup dersleri yapmadığımızdan çocuklar kendi arasında kick boks maçı yapmayacaktır.

Derslerde hangi malzemeler kullanılacak?
Yeni başlayan bir öğrencinin ilk haftalarda tek ihtiyacı spor kıyafetleri olacak. Ortalama olarak üçüncü hafta ile birlikte el bandajı ve boks eldiveni alınması gerekmektedir.

Ne zaman yiyip içmeli?
Çocukların metabolizma hızları göz önüne alındığında dersten bir buçuk, iki saat kadar önce hafif bir yemek yemeleri ve gün içinde bol su tüketmeleri gerekmektedir. Daha geç yenecek olan yemek midelerini rahatsız edecektir. Ders sırasında ise yine midenin rahatsız olmaması adına az miktarda su tüketmek gerekmektedir.

Dersleri izleyebilir miyiz?
Dersleri izlemeniz mümkündür fakat çocukların pek çoğu ailelerinin izlediği antrenmanlarda dikkatleri dağıldığı için daha verimsiz çalışmaktadır. Az sayıdaki çocukta ise kendini ailesine ispat etme çabasıyla performans artışı görülmektedir. Bu nedenle deneyip, hangisinin uygun olduğunu görmek daha doğru olacaktır.

Derse gelirken yanımızda ne getirmeliyiz?
Derslerde oldukça terleyeceği için ders çıkışı üzerini değiştirmesi gerekecektir. Bu sebeple derste giydiği kıyafetlerle dışarı çıkması sağlıklı olmamaktadır.
Su.
Boks eldiveni ve bandajı.
Ders sonrası duş alacaksa duş malzemeleri ve havlu.

Çocuğumun fazla kiloları ne kadar sürede gider?
Bu sorunun temel yanıtı maalesef çocuğun fazla kilosuna sebep olan beslenme alışkanlığı ile ilgilidir. Spor, kişinin kalori harcamasını artırır veya diğer deyişle kilo vermesine katkı sağlar. Ancak hızlanan metabolizma ile birlikte iştah artışı da sıklıkla görülmektedir. Beslenme düzeni dengelenmediği sürece sağlıklı vücuda sahip olmak imkansıza yakındır. Spor ile desteklenmeyen diyet ve diyet ile desteklenmeyen spor daima eksik kalır.